REWELACYJNE ROZPOCZĘCIE SEZONU BARTŁOMIEJA MARSZAŁKA W F1H2O.

Bartłomiej Marszałek wspaniale rozpoczął sezon motorowodnej formuły 1 w Portimao (Portugalia).

Polak startujący do wyścigu z 11 pozycji swoją odważną i widowiskową jazdą wspiął się na 3 miejsce. Po 46 z 50 okrążeń Marszałek był na pozycji zapewniającej mu pierwsze podium w karierze F1 H2O. Przez uszkodzenie śruby napędowej w bolidzie na 4 okrążenia przed metą Marszałek tracił kontrolę nad sterownością łodzi. Z tego powodu Polak uszkodził boje i dostał jedno okrążenie kary. Przewaga była tak duża, że pomimo ukarania kierowcy uplasował się on na 5 miejscu zdobywając 7 punktów w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata F1 H2O. To najlepszy dotąd wynik w karierze zawodnika w formule 1 i obiecujące rozpoczęcie sezonu.

Dwudziestu najlepszych kierowców na świecie reprezentujących jedenaście krajów rywalizowało w 16. Grand Prix rozgrywanym w Portugalii w 34. letniej historii Mistrzostw Świata motorowodnej formuły jeden. Przez cały weekend największym problemem była pogoda. Przez bardzo silny wiatr w sobotę nie odbyły się treningi i sesja kwalifikacyjna. Całe zawody zostały rozegrane w niedzielę. W porannej sesji kwalifikacyjnej Polak uplasował się na 11 pozycji, co nie dawało dobrych perspektyw do wyścigu. Marszałek nie mający nawet jednego treningu od grudnia 2016 roku nie miał możliwości sprawdzenia nowych rozwiązań i wszystkie ustawienia były wielkim ryzykiem, które w tym przypadku się opłaciło.


Bartłomiej Marszałek komentuje:
„Podczas kwalifikacji nie miałem możliwości wypróbowania wszystkich planowanych strategii. Bez możliwości wolnego treningu musiałem dokonać ustawień sinika, oraz doboru śmigła polegając wyłączenia na swojej intuicji. Na tych zawodach dysponowałem jednym silnikiem, więc nie chciałem podejmować ryzyka. Zachowałem bezpieczniejsze ustawienia, na których mój bolid nie był w stanie osiągnąć lepszego czasu. Na kolejny wyścig będę miał gotowe jeszcze dwa dodatkowe silniki i wtedy będę mógł sobie pozwolić na większe ryzyko.
Jako jedyny z pierwszej 10 kierowców F1 H2O nie miałem możliwości trenowania podczas przerwy zimowej. Czołowe zespoły dysponujące odpowiednim zapleczem organizują sesje treningowe w ciepłych zakątkach świata. Ja nie mam takich możliwości. Wszelkie doświadczenie zdobywam na zawodach i byłem rozczarowany, że pogoda nie pozwalała nam na przeprowadzenie treningów.”


Po porannych kwalifikacjach nadszedł czas na upragniony wyścig. Marszałek od samego startu jechał fenomenalnie i bardzo widowiskowo. Już na pierwszym zakręcie wyprzedził trzech zawodników i na kolejnych okrążeniach nadrabiał starty do czołówki. Wyścig w Portimao liczył 50 okrążeń. Marszałek już w połowie wyścigu wspiął się na 3 miejsce i wydawało się, że już nic nie powstrzyma go przed pierwszym podium w karierze. Jednak na 46 okrążeniu uszkodzeniu uległa śruba napędowa. Polak tracił panowanie nad sterowaniem bolidem. Łódź najpierw bardzo niebezpiecznie pofrunęła do góry i spadając na taflę wody zmieniła kierunek jazdy uszkadzając jedną z boi zwrotnych. Zgodnie z regulaminem Polak został ukarany odjęciem jednego okrążenia. Przewaga była tak duża, że po nałożeniu kary ostatecznie Bartłomiej Marszałek zajął 5 miejsce.

Bartłomiej Marszałek komentuje:
„To był zdecydowanie najlepszy wyścig w moim życiu. Podium było na wyciągnięcie ręki. Jestem trochę rozczarowany, ale z drugiej strony szczęśliwy bo 5 miejsce to również doskonałe rozpoczęcie sezonu i dobra pozycja do walki w kolejnych wyścigach. Najważniejsze jest to, że czuje się coraz pewniej prowadząc swój bolid i wiem, że podium jest wreszcie w moim zasięgu. Bardzo ciężko pracuję i wiele poświęcam na to, aby mieć możliwość ścigania się w formule 1. Jestem bardzo zadowolony, że widzę efekty ostatnich lat mojej pracy i wreszcie jestem zaliczany do czołówki. Jeszcze rok temu było to absolutnie poza moim zasięgiem. Już w pierwszym wyścigu tego sezonu zdobyłem więcej punktów niż w całym sezonie 2016. Najważniejsze dla mnie jest to, że zostałem pochwalony przez tatę, który razem z mamą ogląda wszystkie moje starty na żywo w telewizji.”

BARTEK MARSZAŁEK - PIERWSZY POLAK W F1 H2O
DZIĘKI SWOJEJ PASJI, RODZINNYM TRADYCJOM ORAZ KONSEKWENTNEJ PRACY

Dowiedz się więcej o F1H2O

Zasady

Zapoznaj się bliżej z zasadami wyścigów F1H2O.

Co to jest F1 H2O

F1 H2O to najbardziej spektakularny sport wyścigowy na wodzie.

Magiczne F1H2O

Kierowcy F1 H2O to grupa osiemnastu osób z dwunastu krajów.

Bezpieczeństwo

Współczesne łodzie F1 H2O są dosłownie naszpikowane technologiami podnoszącymi bezpieczeństwo.

Klasyfikacja zawodników

1 Alex Carella 58
2 Erik Stark 42
3 Philippe Chiappe 39
4 Ahmed Al Hameli 30
5 Sami Selio 30
6 Thani Al Qamzi 25
7 Shaun Torrente 19
8 Duarte Benavente 14
9 Bartek Marszałek 14
10 Jonas Andersson 12
zobacz całą klasyfikację
zobacz wszystkie
Strona korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.