MARSZAŁEK PRZED NAJSZYBSZYMI WYŚCIGAMI W SEZONIE

Dwoma grudniowymi wyścigami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich kończy tegoroczny sezon startów jedyny Polak w motorowodnej Formule 1 – Bartłomiej Marszałek. 11 grudnia popłynie w Abu Zabi, a 18 grudnia w Szardży.

 - Jestem już na miejscu i dzisiaj rozpocząłem naprawę zbiornika paliwa – mówi Bartłomiej Marszałek, uczeń z duetu Marszałków w Szkole Mistrzów LOTTO. - Wszystko idzie zgodnie z planem i łódka będzie gotowa na wyścig. Cieszę się, że mam możliwoś

pracy w Abu Zabi, bo tutaj jest doskonałe zaplecze do tego typu napraw. Spotkałem się z serdecznością i pomocą lokalnego klubu oraz teamu Abu Zabi – podkreśla.

Do naprawy zbiornika paliwa zmusiła Polaka niecodzienna sytuacja podczas sierpniowego Grand Prix Portugalii. Organizator zawodów dostarczył złej jakości paliwo. W konsekwencji, w październiku (już w Chinach) okazało się, że w łodziach wielu zawodników całkowitemu zniszczeniu uległy zbiorniki. Niestety, Polak znalazł się grupie tych kierowców, którzy nie dysponując zapasowym bolidem, musieli zrezygnować ze startu w Liuzhou.

Jak podkreślają znawcy F1 H2O, tor w Abu Zabi gwarantuje, że wyścig będzie najszybszym w tym sezonie. - Obecnie jest już tutaj wielu zawodników intensywnie trenujących, więc poziom sportowy będzie bardzo wysoki – mówi Bartłomiej Marszałek. - Ja stawiam sobie za cel maksymalne wykorzystanie treningów i wyścigów, aby wreszcie popływać nową łodzią. Tak naprawdę, to pierwszy w tym roku wyjazd, na którym nie goni mnie czas i mam spokój, by poprawnie się przygotowa

. Oprócz pracy przy łodzi i silnikach, poświęcam czas na trening fizyczny - wyjaśnia.

Waldemar Marszałek, mistrz z duetu Marszałków w Szkole Mistrzów LOTTO namawiał syna, przed wyjazdem do ZEA, by ten bez jakiejkolwiek presji postarał się jak najwięcej popływać. – Tata powiedział mi, że w tym roku niczego nie muszę udowadniać i najważniejsze, aby sprzęt cało wrócił do kraju – przyznaje Bartłomiej Marszałek.

- Przyszły rok będzie przełomowy, ponieważ zaplanowaliśmy bardzo dużo treningów – komentuje sześciokrotny motorowodny Mistrz Świata Waldemar Marszałek. - W sezonie 2016 Bartek przepłynie łódką F1 więcej, niż przez całe dotychczasowe życie. Teraz w Abu Zabi są kierowcy, którzy podczas jednego dnia testów przepływają więcej, niż Bartek w całym sezonie 2015! Ten rok, zgodnie z planem, polegał na wdrożeniu nowej łodzi. Natomiast od przyszłego sezonu planujemy poświęcić na treningi tyle czasu, ile mają do dyspozycji pozostali kierowcy, z którymi startuje Bartek. Obecnie to, czego mu najbardziej brakuje, to trening i praktyka. Jak tylko w Polsce pogoda pozwoli, to wczesną wiosną rozpoczynamy realizację założeń treningowych – zapowiada trener, mentor, a zarazem ojciec Bartłomieja.

Abu Zabi to kolebka F1 H2O – tu zawody najwyższej rangą motorowodnej serii odbędą się już po raz 24! Właśnie w ZEA, dwoma grudniowymi wyścigami, tradycyjnie zamykany jest sezon motorowodnej Formuły 1. W ubiegłym roku w Abu Zabi wygrał Francuz Philippe Chiappe. Polak był dziesiąty, zdobywając cenny punkt do klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata. Kilka dni później, w Szardży, ponownie zwyciężył Chiappe, a Marszałek uplasował się na dziewiątej pozycji, zdobywając dwa punkty.

W Abu Zabi badania techniczne łodzi zaplanowano na środę (9 grudnia). Tego samego dnia odbędą się pierwsze wolne treningi. W czwartek (10 grudnia) wolne treningi, a po nich kwalifikacje do piątkowego wyścigu. W piątek, po porannych treningach, o godzinie 15:30 czasu lokalnego rozpocznie się Grand Prix Abu Zabi.

Tuż po tym wyścigu „świat” F1 H2O przeniesie się do Szardży. Tam, w środę (16 grudnia), zaplanowano badania techniczne i pierwsze wolne treningi. Następnego dnia treningi i kwalifikacje. Z kolei w piątek (18 grudnia), po porannych wolnych treningach, o 15:30 czasu lokalnego start do Grand Prix Szardży.  

BARTEK MARSZAŁEK - PIERWSZY POLAK W F1 H2O
DZIĘKI SWOJEJ PASJI, RODZINNYM TRADYCJOM ORAZ KONSEKWENTNEJ PRACY

Dowiedz się więcej o F1H2O

Zasady

Zapoznaj się bliżej z zasadami wyścigów F1H2O.

Co to jest F1 H2O

F1 H2O to najbardziej spektakularny sport wyścigowy na wodzie.

Magiczne F1H2O

Kierowcy F1 H2O to grupa osiemnastu osób z dwunastu krajów.

Bezpieczeństwo

Współczesne łodzie F1 H2O są dosłownie naszpikowane technologiami podnoszącymi bezpieczeństwo.

Klasyfikacja zawodników

1 Alex Carella 58
2 Erik Stark 42
3 Philippe Chiappe 39
4 Ahmed Al Hameli 30
5 Sami Selio 30
6 Thani Al Qamzi 25
7 Shaun Torrente 19
8 Duarte Benavente 14
9 Bartek Marszałek 14
10 Jonas Andersson 12
zobacz całą klasyfikację
zobacz wszystkie
Strona korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich użycie. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.